سیاست دبیری

فوکوس و حیطه

مجله «مدیریت اطلاعات سلامت» ‌مجله تخصصي دانشكده‌ مديريت و اطلاع‌رساني پزشكي در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است، كه هدف از انتشار آن اشاعه‌ نتايج پژوهش‌ها، نظريه‌ها، و دستاوردهاي علمي در زمينه‌هاي موضوعي مديريت اطلاعات سلامت، فنآوری اطلاعات سلامت، انفورماتیک پزشکی، کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی و مدیریت خدمات بهداشتی درمانی است تا از این طریق به ارتقاي سطح كيفي پژوهش، آموزش، تبادل و توسعه آموخته‌ها، تجربيات و دستاوردهاي تازه علمي یاری رساند.

 

سیاست انواع مقالات

سرمقاله

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

نامه به سردبیر

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

مقاله پژوهشی

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

مقاله مروری نقلی

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

مقاله مروری نظام مند

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

مقاله کوتاه

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

گزارش ویژه

بدون چک ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

نقد کتاب

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

گزارش مورد

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

بيان تجربه

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده

بیان دیدگاه

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده کارشناسی شده
 

روند کارشناسی

1-    مقاله‌های ارسالی پس از دریافت، از لحاظ ارتباط با زمینه‌های موضوعی و چارچوب مجله و جدید و نوآور بودن موضوع بررسی می‌شوند. بررسی و تصمیم‌گیری در این مرحله در جلسه شورای دبیران و با گزارشی که دبیر مربوط درباره مقاله ارایه می‌نماید، انجام می‌شود. در این مرحله حداکثر در مدت یک هفته، وضعیت مقاله از نظر تأیید یا عدم تأیید مشخص شده، نظر شورا به صورت کتبی برای نویسنده مسؤول ارسال می‌شود. چنانچه ارتباط موضوعی، مناسبت و اولویت مقاله تأیید شد، مرحله دوم بررسی انجام می‌شود.

2-    در این مرحله مقاله از نظر ساختار، تطبیق با راهنمای مجله و تعداد واژه‌ها بررسی شده و در صورت عدم تطبیق، پذیرش نمی‌شود.

3-    در صورت تأیید در مراحل قبلی، مقاله بدون نام به منظور انجام داوری دو سوکور (Double-blind Review) برای حداقل چهار تا پنج داور علمی فرستاده و با تکمیل سه پاسخ داوری، نظرات داوران برای نویسنده مسؤول ارسال می‌شود.

4-    نویسندگان دو هفته مهلت دارند تا مقاله اصلاح شده را همراه با نامه چگونگی انجام اصلاحات در پاسخ به نکات داوری، در سایت بارگذاری نمایند. در صورت نیاز به زمان بیشتر، نویسنده محترم مسؤول بایستی قبل از اتمام زمان، درخواست را به صورت کتبی از طریق ایمیل یا سایت مجله، به دفتر مجله اعلام نماید. در غیر این صورت، دفتر مجله مسؤولیتی برای ادامه روند بررسی و وضعیت مقاله ندارد.

5-    فایل اصلاح شده ارسالی، توسط دبیر مقاله و دفتر مجله با نظرات داوران مطابقت داده می‌شود. در صورت ضرورت، مقاله اصلاح شده بار دیگر برای داوران ارسال خواهد شد. تأیید اصلاحات، برای ورود مقاله به مرحله بعد لازم است. انجام ندادن اصلاحات به طور کامل، موجب تکرار فرایند و تاخیر در روند بررسی مقاله خواهد شد. در صورت عدم توجه به تکمیل و ارسال اصلاحات در مهلت ارایه شده، مقاله بایگانی می‌شود.

6-    با تأیید اصلاحات، نامه پرداخت وجه برای نویسنده مسؤول ارسال و پس از بارگذاری فیش مربوط، در صورت درخواست نویسنده مسؤول، نامه پذیرش اولیه مقاله صادر و مقاله برای انتشار در شماره مشخصی در نظر گرفته می‌شود.

7-    فایل pdf مقاله جهت تأیید نهایی برای نویسنده مسؤول ارسال می شود. کلیه نویسندگان مقاله، مسؤول بررسی دقیق مقاله و تأیید نهایی آن در مدت 48 ساعت هستند. در صورت نیاز به زمان بیشتر، نویسنده محترم مسؤول بایستی قبل از اتمام زمان، درخواست را به صورت کتبی از طریق ایمیل یا سایت مجله، به دفتر مجله اعلام نماید. عدم دریافت پاسخ در مهلت مقرر به منزله تأیید مقاله از سوی نویسندگان بوده و دفتر مجله مسؤولیتی در قبال درخواست نویسندگان برای انجام هر گونه تغییر، خارج از مهلت تعیین شده ندارد.

۸- پس از آنکه تأیید نهایی نویسندگان در مهلت مقرر دریافت شد، مقاله برای انتشار در شماره مورد نظر در نوبت انتظار قرار می‌گیرد.

 

سیاست دسترسی آزاد

مقالات چاپ شده در این مجله، بلافاصله پس از چاپ آنلاین، به صورت رایگان در دسترس عموم خواهد بود

 

موارد اخلاقی

  • نویسندگان ملزم هستند هر گونه تضاد منافع در مورد 1- نویسندگان مقاله و ترتیب اسامی آنها و 2- سازمان‌ها و نهادهای حامی مقاله که بر نتیجة پژوهش و یا تفسیر یافته‌های آن تأثیرگذار بوده‌است را بیان نمایند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه بیان تضاد منافع، بخشی از اخلاق پژوهشی است، مجله حق هر گونه تصمیم‌گیری در مورد مقاله‌هایی که تضاد را مطرح نکنند، خواهد داشت و پاسخگوی اختلافات و شکایات نویسندگان و حامیان در این زمینه نخواهد بود.
  • نویسنده(گان) موظف است از کلیه افراد و سازمان‌هایی که در انجام پژوهش آنان را حمایت و یاری نموده‌اند، در قسمت تشکر و قدردانی نام برده و سپاسگزاری نماید.
  • مقاله‌هاي ارسالي نبايد پیشتر در هيچ نشريه‌ي فارسی یا انگلیسی ديگري منتشر شده و يا در حال انتشار باشند. در ضمن مقاله نباید همزمان به نشریه دیگری ارسال شده باشد. تنها در صورتي كه چکیده آن پیشتر در كنفرانس‌ها و مجامع علمي ارائه شده باشد باید مراتب با ذكر تاريخ و مشخصات كامل كنفرانس اعلام گردد. اگر نویسنده مسؤولی بر خلاف این قانون عمل نماید، دفتر مجله علاوه بر بایگانی و یا حذف مقاله (در صورت انتشار)، از دریافت مقاله‌های نویسندگان تا مدت معین خودداری خواهد کرد.
  • محرمانه نگه داشتن و فاش نکردن هویت مشارکت کنندگان در پژوهش، اطلاعات بهداشتی، پزشکي و درمانی و حفظ اسرار بیمار، و گاهی اسامی سازمان‌های مورد بررسی، از جمله مواردي است که باید به عنوان يک اصل در نظر گرفته شود. در اين ارتباط کد حفاظت از آزمودني‌هاي انساني که بر گرفته از بيانيه‌ هلسينکي است، بايد مورد توجه قرار گيرد (آدرس بیانیه https://www.wma.net/wp-content/uploads/2016/11/DoH-Oct2013-JAMA.pdf).
  • استفاده از ايده‌ها و عبارات ديگران، به عنوان ايده و عبارات خويش سرقت علمی- ادبی محسوب می‌شود و شامل طيف وسيعي از دستبردهای آگاهانه تا کپي کردن اتفاقي مطالب دیگران، یا حتی مطالب قبلی خود بدون ذکر منبع است. از جمله کپي کردن مستقيم کار ديگران بدون اطلاع رساني مناسب مطابق مقررات، نقل قول بدون استفاده از علامت نقل قول، استفاده از کار ديگران با تغييرات کوچکي که معنی و شکل و ايده اصلي بدون تغيير باشد، ذکر منابعي که فرد شخصا آنها را مطالعه نکرده است، قرار دادن اجزاي مختلف پروژه‌ها در كنار هم و ارائه آن به عنوان كاري جديد و يكپارچه، اعلام نقش داشتن در يک کار گروهي بيش از آنچه که واقعاً در آن کار موثر بوده است، اعلام انجام كار پژوهشي به صورت مستقل در حالي كه ساير افراد نيز در آن نقش جدي داشته‌اند، استفاده از ايده يا عبارات ديگران حتی به شکل شفاهي بدون ذکر منابع. در این خصوص دانشگاه و سازمان مربوط نمی‌تواند برای ارتقای عضو هیأت علمی، به مقاله کپی برداری شده استناد کند یا دانشجوی متخلف را با چنین مقاله‌ای فارغ‌التحصیل نماید.

 

صلاحیت نویسندگی

  • ذکر اسامی نویسندگان در مقاله طبق معیارهای تعریف شده توسط کمیته سردبیران مجلات علوم پزشکی دنیا است از جمله 1- مشارکت قابل توجه همه نویسندگان در ارایه ایده و طراحی مطالعه یا جمع‌آوری داده یا تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها؛ و 2 - تهیه پیش‌نویس مقاله و یا بازنگری و نقد آن از نظر علمی؛ و 3- تأیید نهایی مقاله‌ای که برای انتشار ارسال می‌شود؛ و 4- پاسخگویی مناسب و تضمین صحت و درستی تمام بخش‌های مقاله.
  • مجله فقط با نویسنده مسؤول مشخص شده در فرم تعهدنامه مکاتبه می‌نماید، ولی مسؤوليت درستي و نادرستي مطالب با تمامی نویسندگان مي‌باشد. فرم تعهدنامه (Copyright form) بايد شامل امضاي همه نويسندگان به ترتیب درج در مقاله باشد. با این حال نویسنده مسؤول، آماده پاسخگويي موارد پيش آمده در مورد حق نویسندگان ديگر خواهد بود. مسؤوليت حقوقي عدم درج نام و نام خانوادگي و امضای ساير محققان در مقاله‌ها، ترتیب نام نویسندگان، وجود یا عدم وجود شخصی به عنوان نویسنده، بر عهده نويسنده‌ي مسؤول (به نمایندگی تمام نویسندگان) است و مجله هیچ گونه مسؤولیتی در این خصوص ندارد.
  • اضافه یا حذف نمودن اسامی نویسندگان، حتی‌المقدور انجام نشود. در صورت ضرورت، به شرط داشتن شرایط نویسندگی در همین راهنما و تا قبل از انتشار مقاله، از طریق مکاتبه با سردبیر (ذکر دلایل تغییر) و بارگذاری فرم تعهد نامه جدید با امضاء همه نویسندگان در سایت، قابل بررسی و پاسخگویی است.